środa, 13 sierpnia 2014

Ropiejące i zaczerwienione oczy u dziecka - co robić?

Przemywaj solą fizjologiczną

Kilkakrotnie w ciągu dnia przemyj oczy szkraba roztworem soli fizjologicznej. Używaj do tego jałowego gazika (do każdego oczka nowego, żeby nie przenosić bakterii). Rób to, kierując się od zewnętrznego kącika oka do środka. Roztwór soli fizjologicznej kupisz w aptece bez recepty. Jest ona dostępna w ampułkach albo w butelce. Nie przemywaj natomiast oczu niemowlęcia napa rem z rumianku, bo maluszek może być na niego uczulony.
2
Zastosuj łagodne kropelki

Możesz wpuścić brzdącowi do oczu krople, które złagodzą swędzenie, obrzęk oraz ropienie. Skuteczny i łagodny jest roztwór ze świetlika, często sprawdza się również preparat antyalergiczny. Ten ostatni hamuje reakcję zapalną niezależnie od tego, co ją spowodowało (bywa pomocny m.in. w przypadku alergicznego zapalenia spojówek). Oba są dostępne w aptekach. Pamiętaj, by stosować je ściśle według instrukcji na opakowaniu.
3
Przykładaj zimne okłady

Waciki kosmetyczne lub gaziki zamocz w chłodnej, prze- gotowanej wodzie i przyłóż je do oczu smyka. Po około 5 minutach wymień okład na nowy. Takie kompresy, przykładane co kilka godzin, powinny zmniejszyć obrzęk po- wiek dziecka. Pamiętaj jednak, że jeśli opuchlizna nie zejdzie po upływie 1-2 dni, a oczka ciągle będą ropieć, malca powinien obejrzeć pediatra. Nie można bowiem wykluczyć, że maleństwo ma zapalenie spojówek, które należy leczyć antybiotykiem pod kontrolą lekarza.
4
Zrób maluchowi masaż oczu

Żeby udrożnić kanaliki łzowe niemowlęcia, lekko uciskaj palcami miejsca tuż przy wewnętrznym kąciku oka. Zabieg powtarzaj kilka razy dziennie przez około 2-3 tygodnie. Gdy kanaliki są zatkane, łzy, które mają za zada- nie nawilżać gałkę oczną, gromadzą się pod powiekami, zamiast być odprowadzane kanalikami do nosa i gardła dziecka. Maluszek trze oczka, a wtedy niezwykle łatwo o zakażenie. Jeżeli masowanie nie odniesie skutku, trzeba koniecznie pójść z dzieckiem do okulisty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz