Maluch, który skończy 6. miesiąc życia, może zacząć jeść prawie wszystkie warzywa z działki lub ogródka. W menu smyka mogą znaleźć się marchew, ziemniak, kalarepka, młoda fasolka oraz groszek, bób, dynia, buraki, brokuły, kalafior, por, seler i kabaczek. Nadają się na papki i zupki. Są delikatniejsze, miękkie i mało włókniste. Szybciej też się gotują, ponieważ zawierają więcej wody.
Co zawierają?
● Warzywa bulwiaste czy korzeniowe to bogactwo składników mineralnych, takich jak wapń czy potas. Mają też mnóstwo cennych dla zdrowia
● Jarzyny dostarczają lekkostrawnego błonnika. Dają uczucie sytości, mimo że zawierają mało kalorii.
Od kiedy podawać?
● Marchewkę, ziemniaka i dynię możesz serwować smykowi już na początku rozszerzania diety, w 6. -7. miesiącu życia. Warzywa te mają łagodny smak i uchodzą za najmniej uczulające. Do zupki szkraba możesz też dorzucić zieloną fasolkę, groszek czy cukinię. Z obranego bobu zrobisz pyszne purée.
● Buraczki, kalafiora, brokuły, selera czy pora możesz wprowadzić smykowi w 7.-8. miesiącu.
Jak je przyrządzić?
● Maluszek, który dopiero zaczyna jeść stałe pokarmy, powinien otrzymywać warzywne papki. Możesz je przygotowywać sama. Pamiętaj tylko, żeby dodać do nich łyżeczkę masła (odrobina tłuszczu ułatwia przyswajanie cennych witamin, zwłaszcza A i E).
● Ugotowane na parze różyczki kalafiora czy brokułów, minimarchewki oraz kalarepę smyk po 11. miesiącu może dostać na talerzyku jako przekąskę. Te same jarzyny polane odrobiną masła będą również świetnym dodatkiem do drugiego dania.
● Pod koniec 1. roku życia malec może już jeść surówkę np. z tartej marchewki i selera, doprawionych sokiem z cytryny i oliwą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz