Kto nie może być badany?Zanim poddasz się badaniu, poinformuj lekarza o skłonności do krwawień, jeśli taką masz. Koniecznie powiedz, jeśli cierpisz na alergie, katar sienny, astmę oskrzelową czy uczulenia na leki albo jeżeli masz protezy zębowe. Przed wejściem na badanie pielęgniarka będzie musiała wykonać wkłucie w żyłę obwodową i założyć Ci wenflon.
Badanie nie jest dla Ciebie, jeżeli cierpisz na niewydolność serca, ciężką niewydolność oddechową. Przed badaniem powinnaś poinformować lekarza, jeżeli niedawno przeszłaś zawał serca lub masz poważne zaburzenia jego rytmu. Przeciwwskazaniem może być też zaawansowany wiek oraz problemy z kręgosłupem szyjnym.
Jak wygląda badanie?
Zostanie Ci podane znieczulenie miejscowe. Będziesz musiała się położyć. Bronchoskop lub bronchofiberoskop wprowadza się przez usta lub nos. W trakcie badania monitorowana będzie praca serca (EKG) oraz ciśnienie krwi.
W czasie zabiegu przez specjalne „wąsy” będziesz miała podawany tlen. Lekarz oceni wygląd i ruchomość Twoich strun głosowych, pracę i wygląd tchawicy, a potem stan oskrzeli. Badanie trwa kilkanaście minut.
4
Jak się przygotować?
Na badanie zgłoś się na czczo – przez 6 h przed nim nic nie jedz, a przez 3 h nie pij. Dzięki temu unikniesz zachłyśnięcia się w czasie zabiegu.
Jeśli przyjmujesz stale jakieś leki, np. przeciw nadciśnieniu, przyjmij je normalnie popijając niewielką ilością wody. Jeśli zaś przyjmujesz insulinę, zaniechaj porannej dawki. Przez dobę przed badaniem nie pal.
5
Co robić po badaniu?Przynajmniej przez 2 h po badaniu nie jedz i nie pij. Jeśli po bronchoskopii nastąpi krwioplucie, spokojnie poleż przez kilka godzin w
łóżku, by Twoje naczynka krwionośne mogły się zasklepić.